Régóta piszkálja a csőrömet mikor meghallom, hogy valaki egy szép pisztrángsügért lefeketéz. Mivel ez olyan mintha egy sügért, lesüllőznénk, vagy egy domolykót lebalinoznánk. Egyszóval a két hal NEM ugyan az.
A pisztrángsügért Európába 1883-ban hozta be Max von dem Borne, és egy 10 példányból álló csapattal dolgozott tovább. Magyarországra az 1909-es évekbe hozták be, és a Balatont beleszámítva mára egész szép állomány alakult ki a mindössze 10 példányból. A két hal között a leg szembetűnőbb különbség a színezet.
A fekete sügéren (Micropterus dolomieu) egész életében függőleges foltok(csíkok) találhatóak, és szemei elég gyakorta élénk piros színűek.
Míg a pisztrángsügéren, ivadék korától, élete végéig egy hosszanti sötét sáv található az oldalvonala mentén, és szeme a barna minden árnyalatában pompázhat.
A következő szembe tűnő dolog, a szájuk. Ha megnézzük, akkor észrevehetjük hogy a fekete sügér szája,csak a szeme aljáig tart, míg a pisztrángsügéré túlnyúlik a szemén.
Testarányaiban is eltér a két faj. A pisztrángsügér feje, több mint a negyedét teszi ki a halnak, míg a fekete sügérnek, viszonylag arányos a testfelépítése.
Szaporodásuk, táplálkozásuk, és horgászatuk nem igazán tér el. Mindkét faj megtalálható Magyarországon, bár a feka egyre ritkább vendég. Mindkét halra lehet a gumihalaktól a kanalak bármelyikével horgászni, de a csonti és gilisztacsokrot is előszeretettel felveszi, egy-egy sörösüveg nagyságú példány.
Meg merem kockáztatni, hogy ez a két hal semmi kárt nem okozott Magyarország vízi ökoszisztémájában, akárcsak süllő barátjuk. Ellentétben a kárásszal és a törpeharcsával.
Összességbe, csak a két kedvenc halam felől akartam egy felhőt eloszlatni,mert szerintem illik tudni hogy ha legközelebb pisztrángsügért fogunk, ne feketézzük le.
Nem kötekedésből írtam ezt, csak csupán érdekességből. A Fekete sügér szó mindig a pisztrángsügéren lesz, ha helyes, ha nem, én is beletörődtem nemrég, és én is feketézem. Mindenki tudja melyik halról van szó, és nem lesz veszekedés belőle...